HOME

Herts County Championships & Age Groups & Masters Results 2000

17th June 2000, Borehamwood (Masters)
15th April 2000, Hitchin

8th April 2000, Hitchin
1st April 2000, Borehamwood
25th March 2000, Potters Bar
18th March 2000, Borehamwood
11th March 2000, Potters Bar


15th April 2000, Hitchin
(25  meter pool, ET)

Championship Events
Name Age Event Time Pos
Hayley Duncan U17 400m IM 5.53.72 1st
Lee Portingale Open 200m Backstroke 2.18.89 4th
Peter Gooding U17 50m Freestyle Open 27.33 7th
Amanda Weller U17 50m Breast Open 41.42 9th
Caroline Rogers U17 50m Breast Open 41.67 10th
Tiffany Rogers U17 50m Breast Open 41.75 11th
Marc Gooding U17 50m Freestyle Open 29.30 15th
400m Medley Relay
Lee Portingale, Peter Gooding, Marc Gooding, Mathew Ginty 4 x 100IM relay 4.45.76 4th
Age Group Events
Hayley Duncan 14 100m Backstroke 1.14.85 3rd
Caroline Rogers 16 100m Butterfly 1.24.10 7th
Peter Gooding 16 100m Fly 1.08.55 8th
Mathew Ginty 14 100m Breastroke 1.25.80 8th
Louise Collins 14 100m Backstroke 1.27.87 13th

 



8th April 2000, Hitchin
(25  meter pool, ET)

Championship Events
Name Age Event Time Pos .
Peter Gooding U17 50 Breast . 33.81 2nd PB, CR
Hayley Duncan U17 200 Back 2 42.73 6th .
Andrew Allum Open 200 Fly 2 47.24 7th .
Amanda Weller U17 50 Free . 33.52 21st .
Tiffany Rogers U17 50 Free . 33.70 22nd PB
Sarah Willer Open 50 Free . 31.26 23rd PB
Claire Willer Open 50 Free . 32.51 28th .
400m Medley Relay
Hayley Duncan, Amanda Weller, Claire Willer, Sarah Willer 5 18.67 3rd .
Age Group Events
Ben Dollard 13 100 Free 1 05.46 3rd PB, CR
Mark Cuthbert 12 100 Back 1 27.41 7th .
Hayley Duncan 14 100 Fly 1 17.48 7th .
Marc Gooding 14 100 Free 1 02.65 7th .
Matthew Ginty 14 100 Free 1 05.10 11th PB
Thomas Rose 11 100 Back 1 32.31 12th PB
Nicholas Ginty 12 100 Back 1 35.70 13th PB
Glen White 11 100 Back 1 36.18 17th PB
Rebecca Dunsmore 13 100 Fly 1 34.46 18th PB
Adam Collins 13 100 Free 1 14.05 20th PB

 



1st April 2000, Borehamwood
(25  meter pool, ET)

Championship Events
Name Age Event Time Pos .
Hayley Duncan U17 100 Fly 1 19.40 3rd .
Amanda Weller U17 200 Breast 2 06.00 4th PB
Lee Portingale Open 100 Back 1 03.26 7th CR
Andrew Allum Open 100 Back 1 05.89 8th .
400m Freestyle Relay
Peter Gooding, Andrew Allum, Lee Portingale, Adam Bowden 3 52.64 3rd CR
Age Group Events
Ben Dollard 13 100 Back 1 16.22 5th PB, CR
Hayley Duncan 14 100 Free 1 08.00 5th PB
Nicholas Ginty 14 100 Fly 1 38.50 8th PB
Thomas Rose 11 100 Fly 1 38.72 9th PB
Luke Rogers 12 100 Fly 1 42.69 11th PB
Matthew Ginty 14 100 Back 1 18.03 13th PB
Tiffany Rogers 14 100 Free 1 14.58 15th .
Kerry Cuthbert 11 100 Free 1 23.42 18th PB
Anisa Jamal 12 100 Free 1 17.71 20th PB
Rebecca Dunsmore 13 100 Free 1 16.13 23rd .
Kate O'Reilly 13 100 Free 1 16.28 24th PB
Joanna Burrows 12 100 Free 1 21.41 28th PB

 



25th March 2000, Potters Bar
(25  meter pool, ET)

Championship Events
Name Age Event Time Pos .
Andrew Allum Open 50 Fly . 28.86 3rd .
Hayley Duncan U17 100 Back 1 13.86 3rd PB, CR
Peter Gooding U17 50 Fly . 30.09 4th .
Hayley Duncan U17 50 Back . 35.66 4th .
Andrew Allum Open 400 IM 5 29.44 7th .
Peter Gooding U17 100 Free 1 01.63 8th .
Katie Kent U17 100 Back 1 18.41 9th .
Marc Gooding U17 50 Fly . 34.06 10th PB
Marc Gooding U17 100 Free 1 02.61 10th PB
Hayley Duncan U17 200 Free 2 29.67 10th .
Andrew Allum Open 200 IM 2 29.28 12th .
Andrew Allum Open 100 Free . 59.64 19th .
Adam Bowden Open 100 Free 1 00.32 21st .
200m Medley Relays
Marc Gooding, Nicholas Ginty, John Beardsworth, Peter Gooding 2 15.11 7th .
Hayley Duncan, Amanda Weller, Caroline Rogers, Anisa Jamal 2 35.18 8th .
Alex Wright, Luke Rogers, Paul Gooding, Mark Cuthbert 2 43.73 11th .
Age Group Events
Name Age 100 Event Time Pos .
Peter Gooding 16 100 Breast 1 14.48 4th PB, CR
Paul Gooding 11 100 Breast 1 36.38 5th PB
Amanda Weller 15 200 IM 2 49.02 5th PB
Paul Gooding 11 200 IM 3 07.82 6th PB
Christopher James 10 100 IM 1 38.64 7th PB
Luke Rogers 12 200 IM 3 12.43 7th PB
Amanda Weller 15 100 Breast 1 28.89 7th .
John Beardsworth 15 100 Breast 1 20.55 7th PB
Mark Cuthbert 12 200 IM 3 14.25 8th PB
Nicholas Ginty 12 200 IM 3 16.82 9th PB
Mark Cuthbert 12 100 Breast 1 37.88 9th PB
Caroline Rogers 16 100 Breast 1 34.47 9th PB
John Beardsworth 15 100 Back 1 18.43 10th .
Kerry Cuthbert 11 100 Fly 1 46.40 11th PB
Nicholas Ginty 12 100 Breast 1 40.97 12th PB
Yasmin Dollard 10 50 Fly . 48.78 14th PB
Glen White 11 200 IM 3 45.03 15th PB
Luke Rogers 12 100 Breast 1 42.54 15th .
Mark Ponsford 11 100 Breast 1 44.27 16th PB
Anisa Jamal 12 200 IM 3 19.49 18th PB
Ryan O'Connor 12 100 Breast 1 48.88 19th PB
Joanna Burrows 12 200 IM 3 27.52 20th PB
Yasmin Dollard 10 50 Back . 52.00 ? PB

 


 

Herts County Championships & Age Groups
18th March 2000, Borehamwood
(25  meter pool, ET)

    Championship Events 

Name Age Event Time Pos
Peter Gooding U17 100 Fly 1 08.06 3rd
Hayley Duncan U17 800 Free 10 42.39 5th
Amanda Weller U17 100 Breast 1 28.19 6th
Andrew Allum Open 100 Fly 1 05.50 7th
Amanda Weller U17 800 Free 11 00.94 8th
Claire Willer Open 800 Free 10 38.10 9th
Adam Bowden Open 100 Fly 1 08.32 12th
Age Group Events
Name Age Event Time Pos
Paul Gooding 11 100 Free 1 10.86 3rd
Alex Wright 12 100 Free 1 14.99 10th
Thomas Rose 11 100 Free 1 19.22 11th
Nicholas Ginty 12 100 Free 1 16.07 14th
Mark Cuthbert 12 100 Free 1 15.93 13th
Kerry Cuthbert 11 100 Back 1 34.48 16th
Mark Ponsford 11 100 Free 1 24.75 16th
Luke Rogers 12 100 Free 1 18.59 17th
Christopher James 10 50 Free . 42.55 23rd
Anisa Jamal 12 100 Back 1 31.25 25th
Matthew Toothill 10 50 Free . 43.09 25th
Joanna Burrows 12 100 Back 1 32.06 26th

 


11th March 2000, Potters Bar
(25  meter pool, ET)

Championship Events

Name

Age Event Time Pos
Lee Portingale Open 50m Back 29.38 1st
Hayley Duncan U17 200m Fly 2.48.05 4th
Amanda Weller U17 200m IM 2.53.08 4th
Katie Kent U17 200m IM 3.08.18 5th
Andrew Allum Open 50m Back 30.82 7th
Andrew Allum Open 400m Free 4.45.61 9th
Peter Gooding U17 100m Breast 1.16.93 10th
Caroline Rogers U17 50m Fly 36.77 24th

200m Freestyle Relays

Matthew Ginty, Ben Dollard, Peter Gooding, Marc Gooding 1.56.85 6th
Amanda Weller, Katie Kent, Hayley Duncan, Rebecca Dunsmore 2.12.96 7th
Paul Gooding, Adam Collins, Nicholas Ginty, Luke Rogers 2.17.61 11th

Age Group Events

Name Age Event Time Pos
Ben Dollard 13 200m IM 2 50.69 2nd
Ben Dollard 13 100m Fly 1 15.98 2nd
Hayley Duncan 14 200m IM 2 46.03 4th
Amanda Weller 15 100m Back 1 16.82 7th
Marc Gooding 14 100m Fly 1 15.50 9th
Peter Gooding 16 100m Free 1 00.04 9th
Amanda Weller 15 100m Free 1 11.35 10th
Yasmin Dollard 10 50m Free . 39.56 11th
Matthew Ginty 14 200m IM 2 47.59 11th
Adam Collins 13 200m IM 3 10.69 12th
Katie Kent 16 100m Free 1 13.19 14th
Matthew Toothill 10 50m Back . 48.20 16th
Kate O'Reilly 13 200m IM 3 25.81 18th
Adam Collins 13 100m Fly 1 33.35 19th
Natasha Jamal 10 50m Breast . 55.60 28th
Katie Kent 16 100m Back 1 17.96 6th

 


 

Hertfordshire ASA Masters Championships 2000
17th June 2000, Borehamwood
(25m pool, ET)

Name Age Group Dis Stroke Time Pos .

Andrew Allum

25/29

50

Free

0:26.56

1

 .

Andrew Allum

25/29

50

Breast

0:36.46

2

 .

Andrew Allum

25/29

100

IM

1:06.08

1

CR

Andrew Allum

25/29

50

Fly

0:29.59

2

 .

Andrew Allum

25/29

50

Back

0:29.08

1

CR

 New Herts ASA Record

Andrew Blackwell

35/39

50

Free

0:32.17

8

  .

Andrew Blackwell

35/39

50

Breast

0:41.49

10

PB

Cordelia Martin-Dye

55/59

50

Free

0:36.61

1

PB

Cordelia Martin-Dye

55/59

50

Back

0:40.08

1

PB

 New Herts ASA Record

Felicity Kinley

40/44

50

Free

0:43.03

10

 .

Felicity Kinley

40/44

50

Breast

0:53.38

8

 .

Felicity Kinley

40/44

100

IM

1:52.24

6

 .

Janet Lewis

35/39

50

Free

0:39.94

9

PB

John Williams

40/44

50

Free

0:29.57

4

PB

Mike Thomas

50/54

50

Free

0:32.21

3

 .

Mike Thomas

50/54

100

IM

1:41.57

4

 .

Mike Thomas

50/54

50

Fly

0:40.95

3

 .

Paul Lewis

40/44

50

Free

0:29.91

5

PB

Paul Lewis

40/44

50

Fly

0:34.70

1

PB

Paula Roberts

30/34

50

Free

0:34.29

1

PB

Paula Roberts

30/34

50

Breast

0:44.11

1

PB

Paula Roberts

30/34

100

IM

1:24.00

1

PB

Paula Roberts

30/34

50

Fly

0:35.48

1

PB

Paula Roberts

30/34

50

Back

0:39.80

1

PB

Teams

Andrew, Andrew, Paul, John

200m Free Relay

1:58.65

3

Andrew B, Paul, John, Mike

100m Free Relay

55.74

3

Janet, Paula, Cordelia, Felicity

200m Free Relay

2:34.79

8

Janet, Paula, Cordelia, Felicity

100m Free Relay

1:11.03

6

Andrew A, Mike, Cordelia, Paula

100m Medley Relay

1:04.49

1

John, Paul, Felicity, Janet

100m Medley Relay

1:13.99

10

HOME