HOME

Gala Results for 2000

Club Championships 2000 Results
Herts County Championships & Age Groups Results 2000

 

Hatfield UK Junior Christmas Challenge, 17th December 2000, Borehamwood
Canterbury Junior Age Group Meet, 9th December 2000, Canterbury
Speedo League (Round 3), 2nd December 2000, Hitchin
Hitchin Open Meet, 25th November 2000, Hitchin
Inter-County Masters, 19th November 2000
B Grade (time-banded) Gala, 18th November 2000, Edmonton
Speedo League (Round 2), 11th November 2000, Hemel Hempstead
Harrogate SC Junior Open Meet, 28th October 2000, Harrogate
Speedo League (Round 1), 14th October 2000, Hitchin
Novice Gala, 1st October 2000, Watford
Southern Counties Masters, 23rd September 2000, Barnet
Presidents Trophy Gala, 17th September 2000, Ware
Sutton Coldfield SSS Open Meet, 17th September
Lincoln Vulcans 17th Age Group Open Meet, 16th September, Grantham
Canterbury Age Group Open, 9th September, Canterbury
"C" Gala, 9th September, Watford
The Great Eastern Open Meet, 26th-27th August, Lowestoft
VIII Masters World Championships, GER, 27th July-7th August
Bishop Stortford Junior Open Meet, 15th July
Brighton Junior Sprint Open Meet 2000, 8th July, Brighton
Derby 'B' Grade Open Meet, 8th July, Derby
Southern Counties 2000,  Crystal Palace
Herts Peanuts League, Round Three, 1st July 2000, Hitchin
Potters Bar Open Meet, 24th June 2000, Potters Bar
Sport for All Gala, 17th June 2000, Watford Central
Herts Peanuts League, Round Two, 10th June 2000, Hitchin
Colchester Open Meet 2000, 3rd June 2000, Colchester
British Masters, 2nd-4th June 2000, Crystal Palace
Exeter 18th Designated Open Meet, 27th-28th May 2000, Exeter
C Gala 14th May 2000, Watford, Bill Everett Centre
Windsor Open Meet, 13th May 2000, Maidenhead
Herts Peanuts League, Round One, 13th May 2000, Hitchin
Killerwhales May Designated Meet, 6th-7th May 2000, Barkingside, Essex
Festival Gala, 6th May 2000, Watford Central
Reading Easter Designated Open Meet, 21st-23rd April 2000, Reading
Southern Counties Masters, 15th-16th April, Crystal Palace
Novice Gala, 16th March 2000, Watford
City of Peterborough SC, Spring Meet, 8th-9th April 2000
Novice Gala, 5th March 2000, Watford
Herts League Round Three, 4th March 2000, Borehamwood
Bracknell Masters, 4th March 2000
Hart SC Open Meet, 26th February 2000, Fleet
Wycombe Millennium Long Course Meet, 12th-14th February 2000, High Wycombe
Herts League Round Two, 12th February 2000, Borehamwood
Ipswich Designated Open Meet, 5th-6th February 2000, Ipswich
Amersham Masters Open, 6th February 2000, Amersham
Maxwell Millennium  Meet, 29th-30th January 2000
Derby 17th Designated Open Meet, 22nd-23rd January 2000
Bees New Years Meet, 9th & 16th January 2000
Herts League Round One, 8th January 2000, Potters Bar

Hatfield UK Junior Christmas Challenge
17th December 2000, Borehamwood
(25m pool)

Name Age Event H/Time Place F/Time F/Place
Jo Burrows 12 100m Breaststroke 1.43.05 33rd . .
" " 12 100m Freestyle 1.16.56 31st . .
" " 12 100m Butterfly 1.38.87 26th . .
" " 12 100m Backstroke 1.26.75 24th . .
Kerry Cuthbert 11 100m Butterfly 1.42.13 21st . .
" " 11 100m Backstroke 1.34.40 29th . .
" " 11 100m Freestyle 1.17.69 19th . .
Mark Cuthbert 12 100m Breaststroke 1.35.38 16th . .
" " 12 100m Freestyle 1.13.62 18th . .
" " 12 100m Backstroke 1.24.09 10th . .
Alasdair Dawson 10 50m Backstroke 46.09 . . .
"" 10 50m Freestyle 39.28 20th . .
" " 10 50m Butterfly 52.34 18th . .
Claire Dobson 10 50m Freestyle 37.12 16th . .
" " 10 50m Butterfly 44.68 14th . .
Ben Dollard 13 100m Freestyle 1.03.20 3rd 1.03.27 3rd
" " 13 100m Butterfly 1.12.78  . 1.11.01  .
" " 13 100m Backstroke 1.18.14 9th . .
Yasmin Dollard 10 50m  Backstroke 45.74 32nd . .
" " 10 50 Freestyle 39.76 28th . .
" " 10 50m Butterfly 45.36 16th . .
Paul Gooding 11 100m Butterfly 1.28.06 10th . .
" " 11 100m Backstroke 1.33.20 . . .
" " 11 100m Breaststroke 1.32.42 7th 1.35.04 8th
" " 11 100m Freestyle 1.10.07 8th 1.09.60 7th
Luke Rogers 12 100m Breaststroke 1.37.32 18th . .
" " 12 100m Butterfly 1.39.74 14th . .
" " 12 100m Backstroke 1.32.01 17th .

Canterbury Junior Age Group Meet
9th December 2000, Canterbury
(25m pool)

Name Age Event Heat Final Pos
Joanna Burrows 12 50m Breaststroke 46.30 . .
" " 12 200m Freestyle 2.50.35 . .
" " 12 50m Freestyle 34.84 . .
" " 12 50m Fly 40.68 . .
" " 12 50m Backstroke 40.21 . .
Adam Collins 12 200m Freestyle . . .
" " 13 50m Backstroke 37.72 . .
" " 13 50m Butterfly 36.61 . .
Kerry Cuthbert 11 50m Freestyle 36.53 . .
" " 11 200m freestyle 2.47.09 . .
" " 11 50m Butterfly 41.66 . .
Mark Cuthbert 12 50 Backstroke 40.94 . .
" " 12 200m Freestyle 2.41.92 . .
" " 12 50m Freestyle 35.39 . .
" " 12 50m Breaststroke 41.54 . .
Rebecca Dunsmore 13 50m Freestyle 33.72 . .
" " 13 50m Backstroke 37.01 37.26 5th
" " 13 50m Butterfly 36.46 36.52 5th
Nicola Dormer 11 50m Freestyle 36.37 . .
" " 11 200m freestyle 3.00.32 . .
" " 11 50m Butterfly . . .
Ben Dollard 13 50m Butterfly 31.49 31.81 2nd
" " 12 200m Freestyle 2.22.97 . .
" " 13 50m Freestyle 29.48 28.98 2nd
" " 13 50m Backstroke 35.16 35.68 5th
Nicholas Ginty 12 50m Breaststroke 44.70 . .
" " 12 50m Butterfly 39.69 . .
" " 12 200m Freestyle 2.49.27 . .
" " 12 50m Freestyle 33.34 . .
Paul Gooding 11 200m freestyle 2.29.18 HDW 2nd
" " 11 50m Butterfly 37.48 36.75 2nd
" " 11 50m Freestyle 31.22 30.96 2nd
" " 11 50m Breaststroke 43.27 42.56 5th
" " 11 50m Backstroke 42.44 . .
Christopher Murkin 12 50 Backstroke 41.15 . .
" " 12 50m Freestyle 40.25 . .
" " 12 50m Breaststroke 49.80 . .
Nicholas Murkin 10 50mButterfly 56.08 . .
"" 10 50m Backstroke 46.40 . .
" " 10 50m Freestyle 39.86 . .
Ryan O'Connor 12 50m Freestyle 39.77 . .
"" 12 50 Backstroke . . .
" " 12 50m Breaststroke 46.82 . .
Joel O'Connor 12 50m Freestyle . . .
" " 12 50m Butterfly 50.88 . .
Tom Rose 11 50m Backstroke 42.21 . .
" " 11 50m Freestyle 34.39 . .
11 200m freestyle 2.50.05 . .
Dean White, John Pickford,
Ben Woodhouse, Robbie Allen
9Years 4 x 25 Med Relay 1.32.08 4th
9 years 4 x 25 freestyle relay 1.23.43 .

Speedo League (Round 3)
2nd December 2000, Hitchin
(25m pool, MT)

1st Wandsworth 252; 2nd Watford 247; 3rd Hitchin 189; 4th Potters Bar 153; 5th Broomfield 144:

Watford Individual Winners
Girls
15U 4L Back, A Weller, 1.20.28
Open 4L Fly, C Willer, 1.24.87
13U 4L Back, J Burrows, 1.25.59
15U 4L Free, T Rogers, 1.10.74
Open 4L Breast, S Blackwell, 1.26.56
15U 4L Breast, A Weller, 1.27.65
Open 4L Free, S Willer, 1.08.00
Boys
15U 4L Back, M Ginty, 1.15.21
13U 4L Back, A Collins, 1.21.42
15U 4L Fly, M Gooding, 1.14.02
Open 4L Back, L Portingale, 1.06.01
15U 4L Free, M Gooding, 1.01.40
11U 2L Free, Pa Gooding, 32.01
Open 4L Free, A Bowden, 58.96

Hitchin Open Meet
25th November 2000, Hitchin
(25m pool)

Name Age Event Time Place
Peter Gooding 16 50m Open freestyle 26.46 3rd
" " 16 100m Butterfly 1.07.16 3rd
" "   100m Breaststroke 1.13.94 4th
Marc Gooding 14 50m freestyle 28.06 11th
" " 14 100m Butterfly 1.13.94 14th
Paul Gooding 11 50m Back 44.03  
" " 11 50m Freestyle 31.51 1st
" " 11 100m IM 1.25.87 5th
" " 11 50m Breaststroke 42.35 2nd
" " 11 50m Butterfly 36.5 2nd
Glyn Thomas Open 50m Open free 34.46 11th
" " Open 100m open freestyle 1.20.64 13th
Amanda Weller 15 100m IM 1.18.00 12th
" " 15 50m Freestyle 33.11 14th
Lee Portingale Open 100m backstroke 1.04 3rd

Inter-County Masters
19th November 2000, 
(25m pool, ET)

Name A/G Event Time Position
Cordelia Martin-Dye 55+ 50m Back 39.20 1st
" " " " 50m Free 36.30 2nd
John Martin-Dye 55+ 50m Free 30.80 5th
" " 50m Fly 37.50 7th
Andrew Allum 25+ 50m Back 30.40 2nd
" " " " 50m Fly 29.40 4th
" " " " 50m Free 37.50 6th

B Grade (time-banded) Gala
18th November 2000, Edmonton
(25m pool, MT)

1st Watford 96; 2nd Woking 109; 3rd Griffins 131:

Watford Individual Winners
Girls
U12 2L Fly, K Cuthbert, 43.79
U16 2L Free, A Weller, 32.77
U10 1L Breast, K Dormer, 29.39
U12 2L Free, N Dormer, 38.20
U16 2L Back, L Collins, 39.61
U10 1L Fly, E Ginty, 26.33
U14 2L Free, K O'Reilly, 34.20
U12 2L Back, Y Dollard, 48.09
U162L Breast, M Sanders, 45.12
U12 2L Back, J Burrows, 41.36
U16 2L Fly, A Weller, 38.40
Boys
U14 2L Breast, B Dollard, 44.20
U12 2L Fly, T Rose, 42.77
U14 2L Fly, A Collins, 39.16
U12 2L Free, M Ponsford, 39.48
U16 2L Back, J Beardsworth, 36.00
U14 2L Free, N Ginty, 34.18
U12 2L Back, T Rose, 44.40
U14 2L Back, M Cuthbert, 39.27
U12 2L Breast, G White, 48.59
U16 2L Fly, M Gooding, 34.16

Speedo League (Round 2)
11th November 2000, Hemel Hempstead
(25m pool, MT)

=1st Hemel Hempstead / Haywards Heath 204; 3rd Anaconda 198; 4th Hounslow 169; 5th Bethnal Green 141; 6th Watford 131:

Watford Individual Winners
Girls
15U 4L Breast, A Weller, 1.26.45
Boys
Open 4L Back, L Portingale, 1.05.08
11U 2L Free, P Gooding, 31.63

Harrogate SC Junior Open Meet
28th October 2000, Harrogate
(25m pool, ET)

Name A/G Event Time Position .

BAG points

Paul Gooding 11 200m Freestyle 2.34.83 13th PB 349 Free
" " 11 200m Breast 3.18.48 8th PB 344 Form
" " 11 50m Free 31.33 3rd PB 407 sprint
" " 11 50m Fly 36.48 6th PB 349 .
" " 11 50m Back 42.76 15th . 228 .
"" 11 50m Breast 42.21 6th . 377  .
" " 11 100m IM 1.24.90 14th . 333 Medley
" " 11 Points total . 8th . 1433 .
Marc Gooding 14 100m Freestyle 1.02.54 4th . 512 Free
" " 14 50m Freestyle 28.9 4th . 503 Sprint
" " 14 50m Butterfly 33.35 8th . 440 .
" " 14 100m IM 1.18.34 12th PB 427 Medley
" " 14 Points total . 13th . 1442 No 200m swim

Speedo League (Round 1)
14th October 2000, Hitchin
(25m pool, MT)

1st Hemel Hempstead 259; 2nd Watford 246; 3rd Hitchin 192; 4th Potters Bar 170; 5th Brent 35:

Watford Individual Winners
Girls
15U 4L Back, H Duncan, 1.16.10
Open 4L Fly, C Willer, 1.21.16
Open 4L Back, A Weller, 1.18.84
15U 4L Free, T Rogers, 1.11.34
Open 4L Breast, S Blackwell, 1.27.00
15U 4L Breast, A Weller,  1.27.88
Boys
11U 2L Back, G White, 43.49
Open 4L Fly, A Allum, 1.06.20
Open 4L Back, L Portingale, 1.05.83
11U 2L Breast, M Ponsford, 47.08
13U 4L Fly, B Dollard, 1.16.30
11U 2L Free, Pa Gooding, 32.56
Open 4L Free, A Bowden, 59.44

Novice Gala
1st October 2000, Watford
(25m pool, MT)

1st Cheshunt 43; 2nd Watford 81; 3rd Wellingborough 99:

    EVENT                                                       GIRLS                                                                                BOYS

1,2     U12   2L   Free                         Nicola Dormer           2nd 39.41                     Daniel Regan             3rd 43.53

3,4      U11   1L   Back                       Natasha Jamal           2nd 25.15                     Duncan Sills               1st 21.93

5,6      U10   1L   Fly                           Emily Ginty                2nd 27.09                     Dean White                2nd 22.31

7,8      U12   4x1 Medley Relay        E Edwards  R Williams          2nd 1.30.12      A. Dawson  S Boxhall    2nd 1.35.78

                                                            N Carter  N Dormer                                      S Carter  D Regan

9,10    U11  1L  Fly                             Katie Rogers              3rd 24.91                      Nicholas Murkin        2nd 24.17

11,12  U10  1L Breast                        Kelly Dormer             3rd 28.87                      Nicholas Hardman     2nd 26.81

13,14  U12  2L Back                          Elizabeth Edwards      2nd 51.22                     Stuart Carter              3rd 56.75

15,16  U11  1L  Breast                       Jasmin Hodgson         2nd 25.37                     Alasdair Dawson        2nd 27.14

17,18  U10  4x1  Free Relay              K Clack  E Judge       3rd 1.38.47                   N Hardman  T Hosker   2nd 1.23.75

                                                            K Dormer  E Ginty                                        J Pickford  D White

 

19.20  U11  4x1  Medley Relay        N Jamal  J Hodgson    1st 1.41.91                 D Sills  A Dawson           2nd 1.43.34

                                                            K Rogers  L Williams                                    N Murkin  M Dixie

 

21,22  U10  1L  Free                          Emily Judge                3rd 28.82                      John Pickford 2nd 21.56

 

23,24  U12  1L Fly                              Nicola Carter             3rd 29.10                      Stuart Carter              3rd   26.84

 

25,26  U11  4x1  Free Relay              L Williams  J Hodgson       2nd 1.30.87         M Dixie  N Murkin   2nd 1.25.02

                                                            N Jamal  K Rogers                                        D Sills  A Dawson

 

27,28  U10  4x1  Medley Relay        K Clark  K Dormer         2ND 1.53.91             N Hardman  T Hosker   2nd 1.44.19

                                                            E Ginty  E Judge                                            D White  J Pickford

 

29,30  U11  1L Free                           Laura Williams           2nd 22.99                     Mathew Dixie                        2nd 22.03

 

31,32  U12  2L Breast                        Rachel Williams          2nd 51.53                     Sam Boxhill                2nd 52.28

 

33,34  U10  1L Back                          Katrina Clark 1st 25.66                      Toby Hosker              2nd 24.21

 

35,36  U12  4x1 Free Relay               N. Carter  R Williams     3rd 1.21.03              S Carter  D Regan     3rd 1.22.75

            `                                               E Edwards  N Dormer                                   S Boxhill  A Dawson

 

37   Squadron Relay                          E Ginty                                                           D White

                                                            K Rogers                                                        N Murkin

                                                            N Dormer                                                       S Carter          2nd 2.00.72

Southern Counties Masters
23rd September 2000, Barnet
(25m pool, ET)

Name A/G Event Time Pos .
Andrew Allum 25/29 200m Back 2:21.83 1 PB
" " " " 50m Back 30.39 1 .
" " " " 100m IM 1:07.38 1 .
" " " " 100m Back 1:05.32 1 .
" " " " 200m Breast 2:43.87 1 PB
" " " " 50m Fly 29.43 2 .
" " " " 100m Breast 1:19.97 2 .
" " " " 200m IM 2:29.32 2 .
" " " " 400m Free 4:50.79 2 .
" " " " 50m Breast 36.55 3 .
" " " " 200m Free 2:14.29 3 .
" " " " 200m Fly 3:16.47 3 .
" " " " 50m Free 27.20 3 .
" " " " 100m Fly 1:07.01 3 .
" " " " 100m Free 59.84 4 .
Mike Thomas 50/54 400m Free 6:21.93 4 PB
" " " " 50m Fly 44.14 3 .
" " " " 100m Free 1:24.05 5 .
" " " " 200m Free 3:18.37 3 .
" " " " 100m IM 1:48.53 4 .
" " " " 50m Free 32.76 3 .

Presidents Trophy Gala
17th September 2000, Ware
(25m pool, MT)

1st Watford 80; 2nd Ware 101; 3rd Letchworth 116:
Watford Individual Winners

Girls
U11 1L Back, R Williams, 24.47
U11 1L Breast, S Arthur, 22.79
U13 2L Fly, A Jamal, 40.27
U15 4L Free, T Rogers, 1.13.84
U15 4L Back, L Collins, 1.28.66
U17 4L Breast, C Rogers, 1.32.44
U13 2L Back, J Burrows, 42.86


Boys
U13 2L Breast, M Cuthbert, 47.33
U15 2L Fly, B Dollard, 33.14
U17 4L Free, M Ginty, 1.05.52
U13 2L Fly, L Rogers, 41.66
U15 4L Free, M Thomas, 1.12.97
U11 1L Fly, E Elvie, 21.40
U13 2L Free, N Ginty, 34.88
U15 4L Back, A Collins, 1.25.52
U17 4L Breast, J Beardsworth, 1.25.34
U15 4L Fly, M Ginty, 1.29.41

Sutton Coldfield SSS Open Meet
17th September 
(25 meter pool, ET, HDW, Age On Day)

Name Age Event Time Pos
Paul Gooding 1989 10yrs 50m Freestyle 31.55 1st
Paul Gooding 1989 10yrs 50m Butterfly 36.13 1st
Paul Gooding 1989 10yrs 50m Breaststroke 42.92 1st
Paul Gooding 1989 10yrs 50m Backstroke 42.06 5th
Paul Gooding 1989 10/11yrs 100m Butterfly 1.34.10 6th
Paul Gooding 1989 10/11yrs 100m IM 1.23.46 5th
Paul Gooding 1989 10/11yrs 100m Freestyle 1.11.69 3rd
Paul Gooding 1989 10/11 100m Breaststroke 1.36.66 5th
Marc Gooding 1986 12/13yrs 100m Freestyle 1.01.51 1st
Marc Gooding 1986 12/13yrs 100m Butterfly 1.16.39 4th
Marc Gooding 1986 Open 100m IM 1.23.95 7th
Marc Gooding 1986 Open 100m Butterfly 1.19.76 5th
Peter Gooding 1984 Open 100m Freestyle 1.02.65 7th
Peter Gooding 1984 Open 100m Breaststroke 1.15.84 2nd
Peter Gooding 1984 Open 100m Butterfly 1.12.44 4th
Peter Gooding 1984 Open 100m I.M 1.11.60 4th
Paul Gooding Runner up Top Male swimmer award
Top Club Award, Watford 8th from 26 clubs

Lincoln Vulcans 17th Age Group Open Meet
16th September, Grantham 
(25 meter pool, ET, HDW, Age On Day)

Name Event Time Pos
Paul Gooding 10 year 50m Back 45.41 9th
" " 10 year 50m Fly 38.25 2nd
" " 10 year 4 x 1IM 1.25.10 2nd
" " 10 year 50m Free 32.66 2nd
" " 10 year 50m Breast 43.19 2nd
Marc Gooding 13year 100m Free 1.01.54 1st
" " 13 year 100 m Fly 1.18.00 4th
" " 13 year 200m IM 2.58.43 .
Hayley Duncan 14 year 100m Back 1.15.79 3rd
" " 14 year 100m Fly 1.14.87 1st
" " 14 year 200m IM 2.46.75 3rd
" " 14 year 100m Free 1.08.10 4th

Canterbury Age Group Open 
9th September, Canterbury
(25 meter pool, ET)

Name Event Time Pos F/Time F/Pos

Paul Gooding

11y 100m Fly 1.31.30 6th 1.33.49 6th
" " 11y 100m Free 1.12.09 4th 1.32.35 4th
" " 11y 100 Breast 1.33.72 1st 1.32.35 1st
" " 11y 100m Back 1.34.20 . . .

Marc Gooding

14y 100m Fly 1.22.16 .

.

..

" " 14y 100m Free 1.03.48 4th 1.05.57 5th
Peter Gooding 16y & over 100m Free 1.02.42 8th . .
" " 16y & over 100m Breast 1.20.35 7th . .
" " 16y & over 100m Fly 1.11.74 8th . .
Joanna Burrows 12y 100m Back 1.29.33 . . .
" " 12y 100m Fly 1.42.87 . . .
" " 12y 100 Breast 1.42.05 . . .
" " 12y 100m free 1.19.34 . . .
Hayley Duncan 14y 100m Back 1.17.32 4th 1.16.11 2nd
" " 14y 100m Fly 1.17.61 5th 1.17.17 3rd
" " 14y 100m Free 1.08.09 8th . .
Amanda Weller 15y 100m Free 1.10.90 . . .
" " 15y 100m Back 1.21.55 . . .
" " 15y 100m Breast 1.28.47 6th 1.28.87 6th

"C" Gala
9th September, Watford
(33 1/3yard pool, MT)

Watford Individual Winners

Boys
U16 2L Free, J Beardsworth, 37.51
U14 1L Fly, A Collins, 22.16
U12 1L Breast, G Rogers, 30.52
U16 2L Back, M Thomas, 48.16

The Great Eastern Open Meet
26th-27th August, Lowestoft
(25 meter pool, MT)

Name Age Event Time Pos F/Time F/Pos

Peter Gooding

16 years

Open 100m Freestyle

1.00.36

12th

.

.

Peter Gooding

16 years

Open 50m Freestyle

27.14

5th

27.18

4th

Peter Gooding

16 years

Open 100m Butterfly

1.08.43

7th

.

.

Peter Gooding

16 years

Open Breaststroke

1.16.68

7th

.

.

Marc Gooding

13yrs

13yrs 100m Butterfly

1.17.41

3rd

1.20.63

5th

Marc Gooding

13yrs

13yrs 100m Freestyle

1.03.66

3rd

1.02.74

2nd

Marc Gooding

13yrs

Open 100m Freestyle

1.03.23

16th

.

.

Marc Gooding

13yrs

Open 50m Free

28.40

11th

.

.

Marc Gooding

13yrs

Open 100m Butterfly

1.15.49

13th

.

.

Paul Gooding

10yrs

10yrs 50m Breaststroke

42.04

1st

41.37

1st

Paul Gooding

10yrs

10yrs 50m Backstroke

42.91

7th

.

.

Paul Gooding

10yrs

10yrs 4x25m IM

1.23.04

2nd

HDW

.

Paul Gooding

10yrs

10yrs 50m Freestyle

32.01

1st

31.62

1st

Paul Gooding

10yrs

10yrs 50m Butterfly

38.58

2nd

37.82

3rd

Paul Gooding

10yrs

Open 50m Freestyle

32.49

24th

.

.

Paul Gooding

10yrs

Open 100m Breaststroke

1.34.09

17th

.

.

Paul Gooding

10yrs

Open 4x 50m IM

3.10.32

9th

HDW

9th

Hayley Duncan

14yrs

14yrs 100m Freestyle

1.10.77

7th

.

.

Hayley Duncan

14yrs

14yrs 100m Butterfly

1.17.49

3rd

1.17.44

3rd

Hayley Duncan

14yrs

14yrs 100m Backstroke

1.15.27

2nd

1.14.85

2nd

Hayley Duncan

14yrs

14yrs 4 x 50m IM

2.49.63

4th

HDW

4th

Hayley Duncan

14yrs

Open 50m Freestyle

32.54

20th

.

.

Hayley Duncan

14yrs

Open 100m Butterfly

1.16.39

7th

.

.

Hayley Duncan

14yrs

Open 4x50m IM

2.51.65

8th

HDW

.8th

Lee Portingale

Open

Open 100m Backstroke

.

.

1.03.02

1st

" "

" "

Open 100m Freestyle

58.58

4th

57.22

3rd

" "

" "

Open 50m Freestyle

30.02

19th

(backstroke)

.

Mummy's Little Soldiers

" "

Open 4 x25m Relay

.

5th

.

.

" "

" "

(Peter, Paul, Marc, Lee)

.

.

.

.

Robert Duncan

13yrs (just)

1 length warm up

18.00

1st

.



VIII Masters World Championships, GER
27th July-7th August
(50 meter pool)

Name Age Event Time Pos
Andrew Allum 25/29 100m Fly 1:04.98 25th
" " " " 50m Back 0:30.09 10th
" " " " 100m Back 1:05.25 6th
Lee Portingale " " 200m Back 2:30.49 14th
" " " " 50m Back 0:30.85 19th
" " " " 100m Back 1:07.13 17th
" " " " 5000m Free 1.05.27 14th

Bishop Stortford Junior Open Meet
15th July
(25 meter pool)

Name

Age 

Event

Heat

Pos

Final

Pos

Paul Gooding

1989

50m Free

32.98

3rd

32.52

2nd

" "

" "

50m Fly

38.64

5th

38.78

4th

" "

" "

50m Back

43.07

5th

42.44

6th

" "

" "

50m Breast

43.53

3rd

43.19

2nd

" " " " 100m IM 1.27.38 5th HDW 5th

Brighton Junior Sprint Open Meet 2000
8th July, Brighton
(25 meter pool, ET)

Name Age Event Time Place
Hayley Duncan 14yrs 50m Free 31.50 7th
Hayley Duncan 14yrs 50m Back 35.18 5th
Hayley Duncan 14yrs 50m Butterfly 35.03 8th
Marc Gooding 14yrs 50m Free 28.83 3rd
Marc Gooding 14yrs 50m  Butterfly 32.82 5th
Paul Gooding 11yrs 50m Free 32.15 1st
Paul Gooding 11yrs 50m Backstroke 43.47 12th
Paul Gooding 11yrs 50m Butterfly 38.83 3rd
Paul Gooding 11yrs 50m Breaststroke 42.43 5th

Derby 'B' Grade Open Meet
8th July, Derby
(25 meter pool)

Name Age Group Event Time Pos
C Rogers 16/ Over Girls 4 X 1 IM 1.26.75 8th
A Weller 15 " " 1.20.56 4th
L Rogers 12 Boys 100m Fly 1.40.22 6th
A Collins 13 Boys 100m Back 1.25.52 10th
R Dunsmore 13 Girls 100m Back 1.19.39 2nd
L Collins 14 " " 1.26.84 10th
C Rogers 16/ Over Girls 100m Fly 1.25.18 5th
L Rogers 12 Boys 100m Free 1.15.90 4th
G Rogers 10 Boys 50m Back 52.74 13th
T Rogers 14 Girls 100m Breast 1.32.84 6th
A Weller 15 Girls 100m Free 1.12.73 9th
L Rogers 12 Boys 4 X 1 IM 1.26.57 2nd
A Collins 13 Boys 100m Fly 1.31.51 8th
C Rogers 16/ Over Girls 100m Breast 1.35.47 7th
A Weller 15 " " 1.27.50 4th
L Rogers 12 Boys 100m Back 1.35.28 6th
G Rogers 10 Boys 50m Fly 1.00.22 14th
A Collins 13 Boys 100n Free 1.16.23 11th
R Dunsmore 13 Girls 100m Free 1.12.60 7th
T Rogers 14 " " 1.12.88 6th
A Weller 15 Girls 100m Back 1.20.59 6th
L Rogers 12 Boys 100m Breast 1.39.68 6th
G Rogers 10 Boys 50m Free 43.34 17th
R Dunsmore 13 Girls 4 X 1 IM 1.25.25 ?

Southern Counties 2000
Crystal Palace
(50 meter pool, ET)

Name Age Event Time Pos
Hayley Duncan 14yrs 400 IM 5.56.41 20th
Hayley Duncan 14yrs 100m Back 1.16.64 31st
Hayley Duncan 14yrs 200m Butterfly 2.49.70 16th
Hayley Duncan 14yrs 200M Backstroke 2.45.37 29th
Marc Gooding 14yrs 100m Freestyle 1.04.93 .
Marc Gooding 14yrs 100m Butterfly 1.17.58 45th
Peter Gooding 16yrs 100m Butterfly 1.12.70 26th
Peter Gooding 16yrs 100m Breaststroke 1.20.62 22nd
Peter Gooding 16yrs 50m Freestyle 27.54 28th
Ben Dollard 13yrs 100 Butterfly 1.20.16 31st
Ben Dollard 13yrs 100m Backstroke 1.18.11 28th
Ben Dollard 13yrs 100m Freestyle 1.07.20 28th
Amanda Weller 15yrs 200m Breaststroke 3.10.57 20th
Amanda Weller 15yrs 100m Backstroke 1.19.57 46th
Tom Rose 11yrs 50m Freestyle 34.46 40th
Paul Gooding 11yrs 50m Freestyle 32.57 10th
Paul Gooding 11yr 50m Breaststroke 44.14 20th

Herts Peanuts League, Round Three
1st July 2000, Hitchin
(25m pool)

Gala Result

League Results

1st Verulam                    93 pts

1st  Verulam                     0 pts

2nd Harpenden             114 pts

2nd Watford                    43 pts

3rd Watford                  136 pts

3rd  Ware                      137 pts

4th  Potters Bar            156 pts

4th Potters Bar              143 pts

5th  Ware                     173 pts

5th Harpenden              155 pts

6th  Hertsmere Flyers  204 pts

6th Hertsmere Flyers    230 pts

 

EVENT

GIRLS

BOYS

 

 

 

1,2  

U11 1L Freestyle

Rachel Williams  6th 20.87

Christopher James 1st 17.04

3,4

U12 1L Backstroke

Nicola Carter      4th  22.48

Ben Fidler               5th 23.84

5,6

U13 1 L Breaststroke

Naomi Hosker    5th 25.35

Nicholas Ginty        3rd  21.57

7,8

U11 1L Butterfly

Yasmin Dollard  2nd  21.26

Matthew Toothill     2nd 22.22

9,10

U12 1L Freestyle

Kerry Cuthbert   4th  17.35

Glen White             3rd  17.43

11,12

U13 1L Backstroke

Joanna Burrows  1st  19.24

Mark Cuthbert        2nd  19.68

 

 

 

 

13,14

9yrs 4x1 Free Relay

C O'Reilly, K Clark  3rd  1.35.57

N Hardman, T Hosker  1st 1.29.80

 

 

E Ginty, E Judge

M Toothill, C James

 

 

 

 

15,16

U11 4x1 Medley Relay

N Carter, S Arthur   2nd  1.29.69

T Ginger, G White  1st 1.29.80

 

 

Y Dollard, R Williams

M Toothill, C James

 

 

 

 

17,18

U12 4x1 Free Relay

S Sheehy, M. Forester 4th 1.16.88

T Rose, G White  2nd 1.08.66

 

 

K Rogers, K Cuthbert

M Ponsford, B Fidler

 

 

 

 

19,20

U13 4x1 Medley Relay

J Burrows, R Williams 4th  1.20.75

M Cuthbert, N Ginty   2nd 1.15.61

 

 

K Cuthbert, N Hosker

L Rogers, T Judge

 

 

 

 

21,22

U11 1L Breaststroke

Sally Arthur                2nd 23.59

Guy Rogers                 5th 24.42

23,24

U12 1L Butterfly

Kerry Cuthbert           4th  20.38

Tom Rose                   2nd  19.58

25,26

U13 1L Freestyle

Naomi Hosker            4th  18.17

Luke Rogers               2nd   15.52

27,28

U11 1L Backstroke

Nicola Carter              5th  25.73

Thomas Ginger           5th   27.23

29,30

U12 1L Breaststroke

Melanie Forester        3rd  25.67

Mark Ponsford            4th  22.15

31,32

U13 1L Butterfly

Joanna Burrows         5th   19.97

Luke Rogers               2nd   18.25

 

 

 

 

33,34

9yrs Special Relay

K Clark, C O'Reilly    4th  1.47.10

N Hardman, D White    D Q.O/Age

 

 

E Ginty, E Judge

T Hosker, G. Rogers

 

 

 

 

35,36

U11 4x1 Free Relay

N Carter, S. Arthur   3rd   1.24.31

T Ginger, G Rogers   2nd  1.18.95

 

 

Y Dollard, R Williams

M Toothill, C James

 

 

 

 

37,38

U12 4x1 Medley Relay

K Rogers, M Forester  5th  1.29.36

B Fidler, M Ponsford 1st  1.21.84

 

 

K Cuthbert, S Sheehy

T Rose, G. White

 

 

 

 

39,40

U13 4x1 Free Relay

J Burrows, Y Dollard  4th  1.13.51

M Cuthbert, N Ginty  2nd   1.03.07

 

 

N Hosker, S Sheehy

L Rogers, T Judge

 

 

 

 

41

Squadron Relay  8x1

E Ginty, Y Dollard   2nd   2.21.97

D White, C James

 

1B & 1G from each age

K Cuthbert, J Burrows

T Rose, L Rogers

Potters Bar Open Meet
24th June 2000, Potters Bar
(25m pool, M T)  

Name 

Age

Event

H/ Time

Pos

F/Time

Pos

Joanna Burrows

11

4 x 1L I.M.

1.30.16

.

.

.

Kerry Cuthbert

10

4 x 1L I.M.

1.36.47

13th

.

.

Anisa Jamal

12

4 x 1L I.M.

1.28.10

15th

.

.

Caroline Rogers

15

4 x 1L I.M.

1.27.37

9th

.

.

Amanda Weller

15

4 x 1L I.M.

1.18.13

5th

HDW

.

Hayley Duncan

14

4 x 1L I.M.

1.18.18

4th

HDW

.

Mark Ponsford

10

50m Breaststroke

49.13

.

.

.

Paul Gooding

10

50m Breaststroke

42.19

1st

42.32

1st

Luke Rogers

12

50m Breaststroke

46.38

.

.

.

Nicholas Ginty

11

50m Breaststroke

47.21

.

.

.

Mark Cuthbert

12

50m Breaststroke

44.67

8th

.

.

Kerry Cuthbert

10

50m Backstroke

45.39

18th

Joanna Burrows

11

50m Backstroke

40.34

12th

.

.

Anisa Jamal

12

50m Backstroke

39.15

9th

.

.

Matthew Ginty

13

100m Breaststroke

1.27.64

7th

.

.

Amanda Weller

15

100m Backstroke

1.18.34

5th

1.19.11

4th

Hayley Duncan

14

100m Backstroke

1.15.69

3rd

1.14.06

2nd

Mark Ponsford

10

50m Freestyle

38.28

13th

.

.

Paul Gooding

10

50m Freestyle

31.95

1st

31.88

1st

Mark Cuthbert

12

50m Freestyle

34.82

17th

.

.

Luke Rogers

12

50m Freestyle

33.71

12th

.

.

Nicholas Ginty

11

50m Freestyle

34.62

16th

.

.

Ben Dollard

12

50m Freestyle

29.61

1st

29.59

1st

Kerry Cuthbert

10

50m Butterfly

43.60

5th

41.99

5th

Joanna Burrows

11

50m Butterfly

43.94

18th

.

.

Anisa Jamal

12

50m Butterfly

39.56

8th

.

.

Matthew Ginty

13

100m Freestyle

.

.

.

.

Marc Gooding

13

100m Freestyle

.

.

1.03.49

2nd

Andrew Allum

17+

100m Freestyle

.

.

58.11

1st

Caroline Rogers

15

100m Butterfly

1.27.16

3rd

1.27.05

3rd

Paul Gooding

10

4 x 1L I.M.

1.24.21

2nd

HDW

.

Nicholas Ginty

11

4 x 1L I.M.

1.33.82

18th

.

.

Luke Rogers

12

4 x 1L I.M.

1.27.12

10th

.

.

Mark Cuthbert

12

4 x 1L I.M.

1.32.61

17th

.

.

Marc Gooding

13

4 x 1L I.M.

1.22.40

7th

.

.

Matthew Ginty

13

4 x 1L I.M.

1.18.14

4th

.

.

Ben Dollard

12

.

1.20.99

4th

.

.

Kerry Cuthbert

10

50m Freestyle

38.05

8th

.

.

Joanna Burrows

11

50m Freestyle

36.6

26th

.

.

Anisa Jamal

12

50m Freestyle

33.57

13th

.

.

Mark Ponsford

10

50m Butterfly

52.44

14th

.

.

Paul Gooding

10

50m Butterfly

38.22

3rd

36.89

2nd

Tom Rose

11

50m Butterfly

41.46

12th

.

.

Luke Rogers

12

50m Butterfly

41.26

11th

.

.

Nicholas Ginty

11

50m Butterfly

43.35

16th

.

.

Ben Dollard

12

50m Butterfly

32.58

1st

32.74

1st

Tiffany Rogers

13

100m Freestyle

1.12.23

15th

.

.

Hayley Duncan

14

100m Freestyle

1.09.07

9th

.

.

Marc Gooding

13

100m Butterfly

1.16.61

2nd

1.16.97

2nd

Joanna Burrows

11

50m Breaststroke

50.26

28th

.

.

Natasha Jamal

9

50m Breaststroke

53.66

19th

.

.

Anisa Jamal

12

50m Breaststroke

57.57

18th

.

.

Mark Ponsford

10

50m Backstroke

46.93

14th

.

.

Paul Gooding

10

50m Backstroke

45.05

9th

.

.

Tom Rose

11

50m Backstroke

43.00

14th

.

.

Luke Rogers

12

50m Backstroke

45.65

15th

.

.

Mark Cuthbert

12

50m Backstroke

41.35

11th

.

.

Ben Dollard

12

50m Backstroke

36.10

2nd

35.46

2nd

Tiffany Rogers

13

100m Breaststroke

1.35.43

10th

.

.

Caroline Rogers

15

100m Breaststroke

1.34.79

4th

1.35.89

4th

Amanda Weller

15

100m Breaststroke

1.26.98

1st

1.27.26

1st

Matthew Ginty

13

100m Backstroke

1.17.48

3rd

1.17.88

4th

Andrew Allum

17+

100m Backstroke

1.14.09

2nd

1.05.19

1s

Sport for All Gala
17th June 2000, Watford Central
(33 1/3 yard pool)

1st Verulam 87; 2nd Potters Bar 93; 3rd Watford 100; 4th Aquabats:
Watford Individual Winners

Girls
U15 2L Fly, R Dunsmore, 45.09
U15 2L Free, T Rogers, 42.50
U13 2L Fly, A Jamal, 52.47
U15 2L Back, L Collins, 50.77
U13 2L Free, K Cuthbert, 46.31

Boys
U13 2L Back, M Cuthbert, 51.60
U15 2l Breast, M Ginty, 49.24
U15 2L Fly, B Dollard, 41.29
Open 2L Back, A Bowden, 43.89
U15 2L Free, M Ginty, 37.11
Open 2L Breast, S Forester, 46.69

Herts Peanuts League, Round Two
10th June 2000, Hitchin
(25m pool)

=1st Watford 109; =1st Potters Bar 109; 3rd Ware131; 4th Hertsmere Flyers 158 ; =5th Royston 202; =5th Buntingford 202:

Watford Individual Winners

Girls
U11 1L Fly, Y Dollard, 21.51
U13 1L Back, J Burrows, 20.07
U131L Fly, A Jamal, 18.52
Boys
U11 1L Free, C James, 17.92
U11 1L Fly, M Toothill, 22.87
U12 1L Free, G White, 17.38
U12 1L Fly, T Rose, 19.49
U13 1L Back, M Cuthbert, 20.06
U13 1L Free, A Wright, 17.07
U13 1L Fly, L Rogers, 18.66

Colchester Open Meet 2000
3rd June 2000, Colchester
(25  meter pool,)

Name Age Event Time Place
Amanda Weller 15+ 50m Breaststroke 40.47 10th
Thomas Rose 89 50m Butterfly 42.74 9th
Paul Gooding 89 50m Butterfly 40.11 7th
Ben Dollard 87 50m Butterfly 32.85 2nd
Marc Gooding 86 50m Butterfly 32.69 2nd
Peter Gooding 15+ 50m Butterfly 29.17 7th
Yasmin Dollard 90 50m Backstroke 45.7 8th
Joanna Burrows 88 50m Backstroke 40.54 16th
Amanda Weller 15+ 50m Backstroke 37.03 12th
Hayley Duncan 86 50m Backstroke 35.67 3rd
Paul Gooding 89 50m Breaststroke 43.28 1st
Marc Gooding 84 50m Breaststroke 48.56 13th
Peter Gooding 15+ 50m Breaststroke 34.53 5th
Joanna Burrows 88 4x1 I.M. 1.31.14 18th
Amanda Weller 15+ 4x1 I.M. 1.20.62 16th
Hayley Duncan 86 4x1 I.M. 1.19.57 4th
Paul Gooding 89 50m Backstroke 43.69 10th
Thomas Rose 89 50m Backstroke 41.88 4th
Ben Dollard 87 50m Backstroke 35.98 6th
Marc Gooding 86 50m Backstroke 39.11 11th
Peter Gooding 15+ 50m Backstroke 34.91 21st
Lee Portingale 15+ 50m Backstroke 29.64 1st
Yasmin Dollard 90 50m Butterfly 52.64 14th
Joanna Burrows 88 50m Butterfly 42.85 20th
Hayley Duncan 86 50m Butterfly 35.69 2nd
Thomas Rose 89 50m Freestyle 34.85 6th
Paul Gooding 89 50m Freestyle 32.72 2nd
Ben Dollard 87 50m Freestyle 29.96 4th
Marc Gooding 86 50m Freestyle 28.77 2nd
Peter Gooding 15+ 50m Freestyle 26.79 4th
Yasmin Dollard 90 50m Freestyle 38.12 4th
Joanna Burrows 88 50m Freestyle 37.18 24th
Hayley Duncan 86 50m Freestyle 31.48 4th
Amanda Weller 15+ 50m Freestyle . 17th
Paul Gooding 89 4x1l I.M. 1.26.92 3rd
Ben Dollard 87 4x1l I.M. 1.18.66 9th
Marc Gooding 86 4x1l I.M. 1.24.78 14th
Peter Gooding 84 4x1l I.M. 1.07.91 5t

British Masters
2nd-4th June 2000, Crystal Palace
(50  meter pool,)

Andrew Allum M 25/29 50 M Back 30.46 1 
Andrew Allum M 25/29 100 M Back 1:07.00 3 
Andrew Allum M 25/29 200 M Back 2:29.53 1 
Andrew Allum M 25/29 400 M Free 5:12.36 S 
Andrew Allum M 25/29 800 M Free 10:28.30 S 
Andrew Allum M 25/29 1500 M Free 19:45.51 1 PB
Andrew Allum M 25/29 200 M Fly 2:47.18 2 
Mike Thomas M 50/54 50 M Free 32.97 6 
Mike Thomas M 50/54 100 M Free 1:20.29 5 
Mike Thomas M 50/54 400 M Free 6:56.86 S 
Mike Thomas M 50/54 800 M Free 14:06.52 S PB
Mike Thomas M 50/54 1500 M Free 26:36.80 4 PB
(S=split)

Exeter 18th Designated Open Meet
27th-28th May 2000, Exeter
(25  meter pool,)

Name Year Event Time Pos Final Time

F/Pos

Andrew Allum 74 17+ 100m Breast 1.17.22 7th . .
Joanna Burrows 88 11/12 100m Back 1.27.41 20th . .
Paul Gooding 89 11/12 100m Backstroke 1.33.99 21st . .
Mark Ponsford 89 11/12 100m  Backstroke 1.45.60 26th . .
Peter Gooding 84 15/16 100m Butterfly 1.05.62 6th 1.07.26 6th
Hayley Duncan 86 Open 200m Free 2.44.01 40th (backstroke) .
Amanda Weller 85 Open 200m Free 2.33.88 30th . .
Marc Gooding 86 13/14/ 100m Free 1.02.14 8th . .
Adam Collins 87 13/14/ 100m Free 1.11.85 23rd . .
Hayley Duncan 86 13/14 100m Free 1.07.17 16th . .
Paul Gooding 89 11/12 100m Butterfly 1.39.22 22nd . .
Joanna Burrows 88 11/12 100m Butterfly 1.42.68 23rd . .
Katie Kent 84 15/16 100m Backstroke 1.19.69 18th . .
Amanda Weller 88 15/16 100m Backstroke 1.21.24 20th . .
Andrew Allum 74 17+ 100m Butterfly 1.04.60 5th 1.18.15 6th
Andrew Allum 74 Open 200m Free 2.10.82 13th . .
Lee Portingale 75 Open 200m Free 2.12.51 16th . .
Joanna Burrows 88 11/12 100m Freestyle 1.20.68 38th . .
Paul Gooding 89 11/12 100m Freestyle 1.14.00 13th . .
Mark Ponsford 89 11/12 100m Freestyle 1.24.50 26th . .
Hayley Duncan 86 13/14 100m Backstroke 1.15.67 8th . .
Rebecca Dunsmore 87 13/14 100m Backstroke 1.19.55 19th . .
Louise Collins 86 13/14 100m Backstroke 1.27.17 37th . .
Adam Collins 87 13/14 100m Backstroke 1.23.64 17th . .
Amanda Weller 85 15/16 100m Breaststroke 1.28.09 9th . .
Peter Gooding 84 15/16 100m Breaststroke 1.15.95 6th 1.14.17 6th
Andrew Allum 74 17+ 100m freestyle 58.87 3rd 58.62 5th
Lee Portingale 75 17+ 100m freestyle 59.07 4th 57.15 3rd
Joanna Burrows 88 11/12 100m Breastroke 1.47.91 31st . .
Paul Gooding 89 11/12 100m Breastroke 1.35.08 11th . .
Mark Ponsford 89 11/12 100m Breastroke 1.44.74 17th . .
Amanda Weller 85 15/16 100 Freestyle 1.11.82 22nd . .
Katie Kent 84 15/16 100 Freestyle 1.11.93 23rd . .
Peter Gooding 84 15/16 100 Freestyle 1.00.14 9th . .
Hayley Duncan 86 Open 200m IM 2.45.35 17th . .
Amanda Weller 85 Open 200m IM 2.52.45 27th . .
Joanna Burrows 88 Open 200m IM 3.14.41 48th . .
Lee Portingale 75 17+ 100m Backstroke 1.05.52 . 1.03.82 4th
Andrew Allum 74 17+ 100m Backstroke 1.04.15 . 1.05.17 5th
Marc Gooding 86 13/14 100m Butterfly 1.13.61 4th 1.14.44 4th
Rebecca Dunsmore 87 13/14 100m Butterfly 1.25.42 24th . .
Hayley Duncan 86 13/14 100m Butterfly 1.17.15 11th . .
Paul Gooding 89 Open 50m Free 32.32 43rd . .
Marc Gooding 86 Open 50m Free 28.54 28th . .
Andrew Allum 74 Open 50m Free 26.44 9th . .
Peter Gooding 84 Open 50m Free 26.25 6th 26.39 6th
Rebecca Dunsmore 87 Open 50m Free 32.68 44th . .
Katie Kent 84 Open 50m Free 32.62 43rd . .
Amanda Weller 85 Open 50m Free 41.43 70th (breastroke) .
Mark Ponsford 89 Open 200m IM 3.29.44 . . .
Paul Gooding 89 Open 200m IM 3.04.50 . . .
Marc Gooding 86 Open 200m IM 3.01.35 . .
Andrew Allum 74 Open 200m IM . . . .

C Gala
14th May 2000, Watford, Bill Everett Centre
(25m pool)

1st Bishops Stortford 67; 2nd Watford 93; 3rd Potters Bar 114; 4th Aquabats 118 :

Watford Individual Winners

Girls
U16 2L Free, T Rogers, 33.81
U14 1L Fly, J Burrows, 19.81
Boys
U16 2L Free, L Rogers, 34.31
U12 1L Breast, G White, 22.60
U16 2L Breast, M Thomas, 43.80

Windsor Open Meet
13th May 2000, Maidenhead
(25  meter pool,)

Name Age Group Event Time  Pos
N Ginty 11 & 12 100m Breast 1.37.66 16th
" " " " 100m Fly 1.38.79 19th
" " " " 100m Free 1.16.69 34th
P Gooding " " 100m Breast 1.36.25 9th
" " " " 100m Fly 1.39.93 22nd
" " " " 100m Free 1.11.94 13th
H Duncan 13 & 14 100m Fly 1.17.58 4th
" " " " 100m Free 1.10.88 17th
" " " " 100m Back 1.15.59 4th
" " " " 100m Breast 1.34.13 24th
M Gooding " " 100m Fly 1.18.06 5th
" " " " 100m Free 1.03.87 4th
M Ginty " " 100m Free 1.05.57 10th
" " " " 100m Back 1.16.70 5th
" " " " 100m Breast 1.27.43 4th
A Weller 15 & 16 100m Free 1.11.64 22nd
" " " " 100m Back 1.20.23 13th
P Gooding 15 & 16 100m Free 1.00.55 6th
" " " " 100m Breast 1.14.73 2nd
" " " " 100m Fly 1.09.71 4th
L Portingale 17 & Over 100m Back 1.04.06 2nd

Herts Peanuts League, Round One
13th May 2000, Hitchin
(25m pool)

1st Watford 91; 2nd Bushey 149; 3rd Hertsmere Flyers 161; 4th COSTA 170 ; 5th Royston 167; 6th Berkhamstead 181:

Watford Individual Winners

Girls
U11 1L Free, R Williams, 19.30
U11 1L Fly, Y Dollard, 22.04
U12 1L Fly, K Cuthbert, 19.47
U11 1L Back, N Carter, 22.74
U12 1L Breast, M Forrester, 24.93
Boys
U13 1L Breast, B Wright, 21.35
U12 1L Free, G White, 17.34
U12 1L Fly, T Rose, 19.46
U13 1L Fly, L Rogers, 19.20

Killerwhales May Designated Meet
6th-7th May 2000, Barkingside, Essex
(25  meter pool,)

Name Age Group Event Time Pos Pos in own age
Paul Gooding 13 & under 100m Breast 1.35.80 7th 2nd
" " " " 50m Free 32.57 3rd 1st
" " " " 200m Free 2.44.54 8th 2nd
" " " " 200m IM 3.06.14 9th 1st
" " " " 100m Free 1.12.94 7th 1st
Hayley Duncan 14/15 200m Fly 2.48.40 3rd 1st
" " " " 400m IM 5.52.14 5th 3rd
" " " " 100m Back 1.13.95 5th 1st
" " " " 200m Back 2.39.82 4th 2nd
" " " " 100m Fly 1.17.74 10th 4th
Marc Gooding " " 50m Free 28.97 5th 2nd
" " " " 100m Fly 1.16.51 7th 3rd
" " " " 100m Free 1.02.99 6th 2nd
Amanda Weller " " 200m Back 2.47.54 5th .
Amanda Weller " " 200m Breast 3.07.25 4th .
Peter Gooding 16/Over 100m Breast 1.13.80 2nd 2nd
" " " " 50m Free 26.51 8th 1st
" " " " 100mFly 1.09.41 8th 4th
Lee Portingale " " 100m Back 1.04.40 3rd .

Festival Gala
6th May 2000, Watford Central
(33 1/3 yard pool)

1st Watford 90; 2nd Ruislip 114; =3rd Bushey & Tring 158:
Watford Individual Winners

Girls
U11 33y Breast, S Arthur, 29.86
U11 33y Fly, Y Dollard, 27.51
U11 33y Back, N Carter, 26.49
U13 66y Free, K Cuthbert, 46.46
U15 100y Breast, T Rogers, 1.28.42
Boys
U11 33y Free, N Murkin, 23.66
U13 66y Back, A Wright, 51.79
U13 66y Breast, M Cuthbert, 57.06
U13 66y Free, N Ginty, 42.44
U15 100y Back, M Gooding, 1.16.30
U15 100y Breast, M Thomas, 1.27.02
U15 66y Fly, M Ginty, 43.26
Open 100y Free, P Gooding, 54.78

Reading Easter Designated Open Meet
21st-23rd April 2000, Reading
(25  meter pool,)

Name Age Group Event Time Place Final Time Final Place
Amanda Weller 15 50m Free 32.81 18th . .
Ben Dollard 13 50m Free 30.01 . 29.62 4th
Marc Gooding 14 " " 28.72 7th . .
Peter Gooding 16+ " " 27.31 24th . .
Hayley Duncan 14 800m Free HDW 10.42.59 8th . .
Peter Gooding 16+ 100m Breast 1.16.64 22nd . .
Amanda Weller 15 200m Free HDW 2.32.04 13th . .
Amanda Weller 15 100m Back 1.17.88 9th . ..
Hayley Duncan 14 " " 1.14.17 . 1.15.23 3rd
Amanda Weller 15 200m Breast HDW 3.10.01 8th . .
Hayley Duncan 14 100m Fly 1.18.61 8th . .
Ben Dollard 13 100m Fly 1.16.19 7th . .
Marc Gooding 14 " " 1.15.41 9th . .
Peter Gooding 16+ " " 1.08.65 14th . .
Amanda Weller 15 200m IM HDW 2.51.60 14th . .
Ben Dollard 13 100m Back 1.16.35 . 1.16.49 5th
Lee Portingale 16+ " " 1.04.78 . 1.04.03 5th
Hayley Duncan 14 200m Fly HDW . . 2.45.86 3rd
Amanda Weller 14 100m Breast 1.26.87 8th . .
Hayley Duncan 14 200m Back HDW 2.42.99 8th . .
Lee Portingale 16+ 200m Back HDW 2.26.15 7th . .
Amanda Weller 15 100m Free 1.11.53 21st . .
Hayley Duncan 14 " " 1.09.29 12th . .
Claire Willer 16+ " " 1.08.33 21st . .
Paul Gooding 12 & Under " " 1.14.17 13th . .
Ben Dollard 13 " " 1.05.59 7th . .
Marc Gooding 14 " " 1.01.91 8th . .
Peter Gooding 16+ " " 59.07 26th . .

Southern Counties Masters
15th-16th April, Crystal Palace
(50  meter pool)

Name Event Time Place
Andrew Allum 25/29y 200m Free 2.15.21 4th
" " 50m Back 30.73 1st
" " 100m Fly 1.08.28 3rd
" " 400m Free 4.58.54 5th
" " 200m Back 2.29.74 1st
" " 50m Breast 36.79 3rd
" " 100m Free 1.00.83 4th
" " 200m Breast 2.59.85 1st
" " 50m Fly 29.16 4th
" " 100m Back 1.06.63 2nd
" " 200m Fly 3.14.15 2nd
" " 50m Free 27.18 5th
" " 100m Breast 1.21.03 1st
" " 200m IM 2.31.55 4th
Paul Cuthbert 30/34y 100m Fly 1.15.08 8th
" " 100m Free 1.05.67 10th
Mike Thomas 50/54y 400m Free 6.54.64 4th
" " 50m Fly 42.88 3rd
" " 50m Free 32.73 3rd

Novice Gala
16th March 2000, Watford
(25  meter pool)

1st Watford 73; 2nd Tring 78; 3rd Borehamwood 92:
Watford Individual Winners

Girls
U11 1L Fly, N Jamal, 25.94
U11 1L Fly, Y Dollard, 21.59
U11 1L Breast, S Arthur, 24.34
U12 1L Fly, G Braham, 21.78
U11 1L Free, J Hudson, 20.63
U10 1L Back, K Clark, 27.03
Boys
U11 1L Back, M Toothill, 21.56
U11 1L Fly, C James, 21.19
U10 1L Breast, D White, 23.44
U11 1L Breast, G Rogers, 25.54
U12 2L Breast, D Regan, 58.22

City of Peterborough SC, Spring Meet
8th-9th April 2000
 (25  meter pool,)

Name Age Event Time Pos .
Mark Ponsford 10yrs 50m Breast 49.30 13th .
" " " " 50m Free 37.57 10th PB
" " " " 100m IM 1.36.02 16th PB

Novice Gala
5th March 2000, Watford
(25  meter pool)

1st Potters Bar 67; 2nd Watford 71; 3rd Aquabats 103:

Watford Individual Winners

Girls
U12 1L Fly, G Branham, 21.03
U10 1L Breast, C O'Reilly, 26.50
U14 2L Back, R Dunsmore, 39.72
U10 1L Free, E Ginty, 20.78
U12 2L Free, Y Dollard, 42.79
U14 2L Breast, K O'Reilly, 47.69
U10 1L Back, N Hardman, 24.44
Boys
U14 2L Free, T Judge, 37.50
U12 1L Fly, T Rose, 20.91
U10 1L Breast, D White, 24.09
U12 2L Breast, M Ponsford, 50.19
U14 2L Fly, N Ginty, 42.69

Herts League Round Three
4th March 2000, Borehamwood
(25  meter pool)

1st Watford 122; 2nd COSTA 131; 3rd Stevenage 157; 4th Six Hills 179; 5th Bushey 218; 6th Ware 227:

Watford Individual Winners

Girls
U16 100m Fly, H Duncan, 1.17.44
Open 100mBack, K Kent, 1.19.13
U16 100m Back, H Duncan, 1.17.05
U14 2L Fly, R Dunsmore, 37.06
Open 100m Breast, S Blackwell, 1.26.38
U16 100m Breast, A Weller, 1.27.28
Boys
Open 100m Back, L Portingale, 1.04.25
U16 100m Free, M Ginty, 1.05.54
U12 1L Breast, Pa Gooding, 19.91
U14 2L Fly, B Dollard, 34.69
Open 100m Breast, P Gooding, 1.14.65
U16 100m Breast, J Beardsworth, 1.22.37

Bracknell Masters
4th March 2000
(25 meter pool)

Andrew Allum (25 to 29)
Sex Event Time Pos .
M 50m Free 26.97 1 .
M 50m Fly 29.68 1 .
M 50m Back 29.74 1 .
M 100m Back 1.07.58 1 .
M 100m IM 1.07.32 1 PB/CR
M 100m Fly 1.06.59 3 .
M 100m Free 59.79 4 .
M 50m Breast 36.08 4 PB
M 100m Breast 1.19.63 5 PB
Runner-up for the Men's overall points trophy
Mike Thomas (50 to 54)
M 100m Fly 1.47.04 3 PB
M 100m Free 1.19.50 4 PB
M 50m Free 32.97 5 .
M 50m Fly 42.12 6 .
M 100m IM 1.37.61 6 PB

Hart SC Open Meet
26th February 2000, Fleet
(25  meter pool)

Name

Age

Stroke

Time

Place

Paul Gooding

11

50m Free

32.70

1st

" "

11

50m Breast

44.34

1st

Mark Ponsford

11

50m Free

38.20

12th

" "

11

50m Breast

49.5

9th

Joanna Burrows

12

50m Free

35.77

16th

" "

12

50m Back

41.65

10th

Hayley Duncan

14

50m Back

34.98

6th

" "

14

50m Fly

35.86

6th

" "

14

50m Free

31.66

8th

Marc Gooding

14

50m Free

29.48

4th

" "

14

50m Fly

34.58

8th

Katie Kent

16

50m Back

37.16

14th

" "

16

50m Free

32.64

18th

Lee Portingale

25

50m Back

29.98

2nd

" "

25

50m Free

27.69

9th

Peter Gooding

16

50m Fly

29.44

2nd

" "

16

50m Breast

35.81

6th

" "

16

50m Free

27.47

7th

Wycombe Millennium Long Course Meet
12th-14th February 2000, High Wycombe, Bucks
(50  meter pool)

Name Event Time
Hayley Duncan Open 200m Fly 2.52.14
" 13/14 200m IM 2.49.33
" 13/14 100m Back 1.18.34
" Open 200m Back 2.45.75
" 13/14 100m Fly 1.21.61
" 13/14 100m Free 1.11.87
Amanda Weller Open 50m Breast 42.82
" Open 100m Breast 1.33.12
" Open 50m Free 34.80
" 15/16 100m Breast 1.33.99
Peter Gooding Open 50m Free 28.04
" 15/16 100m Free 1.02.12
Marc Gooding Open 50mFree 30.21
" 13/14 100m Free 1.06.96
Paul Gooding 11/12 100m Breast 1.40.90
Lee Portingale Open 50mBack 30.93

Herts League Round Two
12th February 2000, Borehamwood
(25  meter pool)

1st Watford 111; 2nd Stevenage 127; 3rd Broxbourne 184; 4th Bushey 188; 5th Letchworth 202; 5th Berkhamstead 231:

Watford Individual Winners

Girls
U16 100m Fly, H Duncan, 1.16.79
Open 100mBack, K Kent, 1.17.65
U16 100m Back, H Duncan, 1.16.34
Open 100m Breast, S Blackwell, 1.25.84
U12 1L Fly, G Braham, 20.57
U12 1L Free, K Cuthbert, 17.84
Boys
Open 100m Back, L Portingale, 1.06.40
Open 100m Free, A Bowden, 59.87
U12 1L Back, G White, 19.95
U12 1L Breast, Pa Gooding, 20.35
U16 100m Free, J Beardsworth, 1.04.74
U14 2L Fly, B Dollard, 34.85
U12 1L Free, M Ponsford, 16.77
U14 100m Back, A Collins, 1.25.89

Ipswich Designated Open Meet
5th-6th February 2000, Ipswich
(25  meter pool)

Name Event Time Pos
Hayley Duncan 13/14 yrs 200m Fly 2.50.23 3rd
" 13/14 yrs 100m Back 1.14.32 4th
" 13/14 yrs 100m Fly 1.19.59 8th
" 13/14 yrs 200m Free 2.26.76 5th
" 13/14 yrs 200m Back 2.38.36 3rd
" 13/14 yrs 200m IM 2.47.68 8th
Lee Portingale  17yrs +200m Back 2.19.62 1st
" 17yrs + 100m Back 1.04.98 3rd
Peter Gooding 15/16yrs 100m fly 1.08.38 8th
" 15/16 yrs 100m Free 1.00.64 9th
" 15/16 yrs 100m breast 1.16.20 6th
" 15/16 yrs 200 IM 2.33.47 7th
" 15/16yrs 50m Free 27.20 4th
Marc Gooding 13/14 100m Fly 1.17.24 11th
" 13/14 yrs 100m Free 1.05.36 12th
" 13/14 yrs 200m Free 2.24.57 14th
" 13/14 yrs 200 IM 2.53.93 11th
" 13/14 yrs 50m Free 29.03 4th
Paul Gooding 12 & under 100m Free 1.14.42 9th
" 12 & under 100m Breast 1.40.65 5th
" 12 & under 50m Free 32.06 2nd

Amersham Masters Open
6th February 2000, Amersham
(25  meter pool)

NAME SEX AGE GROUP EVENT TIME POS
Andrew Allum M 25/29 50m Back 30.34 1
Andrew Allum M 25/29 50m Fly 29.78 1
Andrew Allum M 25/29 100m IM 1.08.95 1
Andrew Allum M 25/29 50m Breast 36.49 2
Andrew Allum M 25/29 50m Free 27.34 2
Felicity Kinley W 40/44 200m Free 3.19.73 3
Felicity Kinley W 40/44 100m IM 1.50.65 3
Andrew Allum M 25/29 200m Free 2.15.86 4
Felicity Kinley W 40/44 50m Back 57.13 4
Felicity Kinley W 40/44 50m Fly 54.37 4
Mike Thomas M 50/54 200m Free 2.59.42 4
Mike Thomas M 50/54 50m Free 32.92 5
Adrian Ferdinand M 25/29 50m Fly 42.71 6
Felicity Kinley M 40/44 50m Breast 53.28 6
Mike Thomas M 50/54 50m Fly 42.80 6
Adrian Ferdinand M 25/29 50m Breast 45.55 7

Maxwell Millennium  Meet
29th-30th January 2000
(25  meter pool)

Name Year Event Time Place
Hayley Duncan 1986 Open 50m Free 32.23 .
" " 13/14 yrs 100m Free 1.09.06 .
" " 13/14yrs 100m Back 1.15.45 9th
" " Open 200m Free TBA .
" " 13/14yrs 100m Fly 1.17.53 .
" " 13/14yrs 200m IM 2.44.41 10th
Peter Gooding 1984 15/16 100m Free 1.01.35 .
" "  15/16 100m Breast 1.17.34 8th
" "  Open 50m Free 27.59 .
Marc Gooding 1986 13/14yrs 100m Free 1.04.78 12th
" " 13/14 yrs 50m Free 31.16 .
Paul Gooding 1989 11/12yrs 100m Free 1.14.67 .
" " 11/12 yrs 100m Breast 1.40.00 .
" " Open 50m Free 33.39 .

Derby 17th Designated Open Meet
22nd-23rd January 2000
(25  meter pool)

Name Year Event Time Place
Hayley Duncan 86 13/14 100m Back 1.14.98 11th
" 50m Open Free 31.66 .
" 50m Open Fly 35.3 .
" " 13/14 yrs 200m Fly 2.51.95 6th
" " 13/14 yrs200m Back 2.43.19 8th
" " 4 x 1 IM 1.19.70 .
" " 13/14 yrs 100m Fly 1.19.92 .
" " 13/14 yrs 100m Free 1.09.26 .
Amanda Weller 85  50m Open free 33.35 .
" "  50m  Open Back 37.73 .
" "  100m Open IM 1.22.85 .
" "  50m Open Breast 42.73 .
Peter Gooding 84 15/16 yrs 100m Breast 1.161.52 9th
" " 50m Open Fly 30.28 .
" " 100m  15/16 yrs Fly 1.12.63 12th
" " 50m Open Free 27.39 .
" " 4 x 1L IM Open 1.07.89 .
" " 50m Open Breast 35.78 .
" " 15/16yrs 100m Free 1.01.96 .
Marc Gooding 86 50m Open Fly 35.12 .
" " 13/14 yrs 100m Fly 1.17.68 15th
" " 50m Open Free TBA .
" " 4 x 1L Open IM 1.21.32 .
" " 13/14yrd 100m Free 1.06.86 .
Lee Portingale 75 50m Open Back 29.56 7th
" " 200m Open Back 2.26.22 7th
" " 100m Open Back 1.05.72 6th

Bees New Years Meet
Beacontree SC, Dagenham

9th & 16th January 2000
(33 1/3  meter pool)

Name Year Event Time Place
K Cuthbert 1989 200m Free 2.59.78 14th
" " " " 4 x 1 IM 2.21.81 24th
" " " " 400m Free 6.20.49 11th
" " " " 100m Free 1.23.03 14th
P Gooding " " 200m Free 2.47.54 9th
" " " " 4 x 1 IM 2.08.52 11th
" " " " 100m Free 1.14.61 3rd
" " " " 100m Breast TBA 5th
R 0'Conner 1988 4 x 1 IM 2.38.55 16th
M Ponsford 1989 100m Free 1.2712 19th
" " " " 100m Breast 1.49.66 14th

Herts League Round One
8th January 2000, Potters Bar
(25  meter pool)

1st Watford 101; 2nd Six Hills 143; 3rd Bushey 162; 4th Fifolits 209; =5th Letchworth 210; =5th Hoddesdon 210:

Watford Individual Winners

Girls
Open 100m Free, S Willer, 1.07.39
Open 100m Fly, C Willer, 1.21.10
U16 100m Fly, H Duncan, 1.17.61
U16 100m Back, H Duncan, 1.16.37
Open 100mBack, K Kent, 1.18.62
Open 100m Breast, S Blackwell, 1.29.45
Boys
Open 100m Back, L Portingale, 1.06.19
U12 1L Breast, P Gooding, 20.01
U16 100m Free, M Gooding, 1.06.06
U14 2L Fly, B Dollard, 39.98
Open 100m Breast, P Gooding, 1.15.38
Open 100m Fly, A Allum, 1.00.06
U16 100m Breast, J Beardsworth, 1.21.01
U14 100m Back, A Collins, 1.24.27

bluewave.gif (4341 bytes)